понеділок, 30 березня 2020 р.

Карантинний патруль: за що переживати військовому без маски!?


Ми тут заради Вас — залишайтеся вдома заради нас! Це гасло від тих, хто в розпал небезпечної хвороби зобов’язаний залишити свої родини та домівки, аби забезпечити діяльність медзакладів, об’єктів інфраструктури, а також закон і порядок на вулицях. Без сумніву, цей слоган увійде до підручників сучасної історії.

У переліку професій, що не має перерв на карантин — бійці Військової служби правопорядку Збройних Сил України, які вийшли на вулиці великих міст у складі спільних патрулів із Нацгвардійцями та поліцейськими.

Цей факт не пройшов повз увагу суспільства, викликавши певний інформаційний резонанс та багато запитань. Кореспондент Арміяinform поцікавився, як готуються військові правоохоронці до несення чергувань у гарнізоні, які зміни відбулись у екіпіруванні патрульного, хто в патрулі старший та які задачі будуть відпрацьовувати ВСП-шники разом із колегами з інших відомств.

Зміни є. Окрім щоденного температурного скрінінгу та повсюдної постійної дезінфекції на території військової частини, військові правоохоронці «тримають відстань». І уважно слухають настанови та поради начальника медичної частини. Навіть під час інструктажу патрульні тримають між собою безпечну «соціальну» дистанцію у півтора метри. Патрульні повинні знати, що таке COVID-19, як розповсюджується, шляхи передачі вірусу від людини до людини, скільки «живе» на різних поверхнях, безпечну відстань для спілкування тощо. Повторення цієї інформації та неухильне слідування рекомендаціям — один із дієвих шляхів профілактики зараження.

В умовах карантинних заходів жоден із військовослужбовців не повинен покидати меж військової частини без маски, рукавичок та окулярів, як і потрапити всередину власної в/ч без аналогічного набору захисного спорядження. Попри суперечливі судження медиків із цього приводу, військове командування встановило єдине правило. Начальник територіального управління ВСП ЗС України полковник Микола Бобик зазначив, що разом із Військово-медичним клінічним центром Західного регіону особовий склад, що залучається до патрулювання, забезпечений медичними масками, рукавичками та антисептиком на період до 3 квітня. Водночас триває робота з пошиття медичних масок багаторазового використання для особового складу, оскільки звичайна хірургічна маска — розхідний одноразовий матеріал і змінювати її треба що чотири години. А так у кожного бійця буде декілька комплектів, які можна буди випрати, відпрасувати і носити знову. Умови для цього є. Так само й з антисептиком: є медична частина та бойові медики підрозділів, які зможуть приготувати антисептик власноруч із необхідних інгредієнтів. Полковник Микола Бобик підкреслив, що карантинна дисципліна починається, насамперед, із себе. Як можна вимагати від військовослужбовця на маршруті патрулювання дотримання носіння засобів захисту, якщо не маєш, або не носиш чогось сам. Тому перед виходом на маршрут, окрім потрібної патрулю документації, розпізнавальних знаків та спеціальних засобів, окремо перевірили ще й це.

— Львівський гарнізон — великий. Військовослужбовців, які проживають поза межами військових частин, є багато, — наголошує заступник начальника відділу патрульно-постової служби ЗТУ ВСП підполковник Володимир Малицький. — Тому відправляємо людей на маршрути відразу в шести районах міста.

З його слів, окрім піших патрулів, є й підсилення, резервна група на автомобілях. Черговий автотранспорт так само укомплектований засобами захисту: на весь екіпаж є рукавички, медичні маски, каністра з дизрозчином. Крім того, закладені навіть ЗЗК, на випадок, якщо доведеться діяти в зараженому середовищі. Графік чергування досить тривалий — аж до 23.00. Тому патрульні матимуть обідню перерву із поверненням по ППД.

Ну й, зрештою, про розподіл повноважень та завдання. Старший патруля — від нацполіції. Все ж таки найбільше навантаження саме на підзвітні його компетенції питання. Але «тріумвірат» із НП, НГУ та ВСП логічно обґрунтований. Особливо, в умовах карантинних заходів у великих гарнізонах на кшталт Києва чи Львова. І справа не лише в тому, щоби «гальмувати» на вулиці військових, які не дослухались наказів командування та власного інстинкту самозбереження і вийшли на вулицю без масок чи рукавичок. Хоча і в цьому також, бо карантин — для усіх без виключення! Але йдеться й про профілактику більш серйозних правопорушень. До прикладу: живе в гуртожитку військовослужбовець. Нині карантин, велике скупчення народу. Можливі побутові конфлікти на грунті різних ситуацій. Хто в разі бійки буде давати раду з солдатом, що впав у нерви? Нацполіція його може затримати, але все одно потрібно передавати ВСП. Так само й в громадському транспорті, в зв’язку з обмеженням його використання та скасуванням пільг на проїзд. Зрозуміло, що це може когось з людей у погонах сильно обурити і спонукати до необдуманих протиправних дій. А що робити, якщо поліцейські зафіксували спробу проникнення до військової частини невстановленою особою? Хто оперативно з’ясує, хто саме переліз через паркан: боєць, що вирішив скоротити дорогу, чи спритник, який поніс до казарми горілку, чи “веселу травичку«?Або ж навпаки, ця особа має намір винести з території частини щось заборонене. Знову ж, ВСП вже тут, адже це їхня компетенція. І таких практичних випадків, де представники різних правоохоронних структур можуть доповнювати та підтримувати один-одного під час виконання службових обов’язків, можна змоделювати не один десяток. Головне, щоб це залишалося лише ситуативною моделлю, без втілення в реальність. Підполковник Володимир Малицький наголошує, що увесь спектр повноважень ВСП детально розписаний у Законі України «Про Військову службу правопорядку в Збройних Силах України». І всі дикі історії про «будуть хапати на вулицях», «вдиратися у помешкання» чи «конфісковувати приватний автотранспорт», що не без допомоги російських засобів ІПСО почали ширитись соціальними мережами, є безпідставними і виходять за межі здорового глузду і логіки.

— Наші бійці навчені за провідними методиками за участі інструкторів з-за кордону, — говорить офіцер. — Кожен із них володіє знаннями Законів України, практичними навичками виконання патрульної служби. Крім того, люди вмотивовані підтримувати порядок та законність на вулицях. А це — важливо!

І так, ми ледь не забули про «вишеньку на тортик». Про питання, а що ж буде із тими військовослужбовцями, що порушуватимуть карантинну дисципліну і не носитимуть захисні маски. Звісно, що гауптвахтою чи розстрілом (а траплялися в Інтернеті й такі дикі «качки») карати нікого не будуть. А от певні дисциплінарні висновки після рапорту патрульних командування військової частини, де служить порушник, обов’язково зробить. То ж боятися порушнику потрібно, насамперед, власної безвідповідальності і санкцій за це.

Карантинні заходи та патрульна служба — не єдина активність військовослужбовців ВСП у Львові. Хоча загальні шикування скасовано до особливого розпорядження, в підрозділах продовжується підготовка особового складу. Звісно, з певними поправками щодо скупчення людей на одній локації. Тому активність, здебільшого, не аудиторна. Але на свіжому повітрі місця вистачає усім: тривають заняття у автопарку, на спеціальних майданчиках тощо. До слова, іноземні військові інструктори з Литви та Канади теж тут. Надягнувши, як усі, засоби захисту, продовжують практичні заняття із курсантами навчального центру ВСП та взводом військової поліції Литполкукрбригу.

Володимир Скоростецький

Джерело

Немає коментарів:

Дописати коментар