Як повідомляє Юридична служба Збройних Сил України: Ще в травні 2015 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни» учасникам бойових дій та інвалідам війни надано право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.
Зазначене відображено в:Кодексі законів про працю України (стаття 77-2)Законі України «Про відпустки» (стаття 16-2)Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункт 12 статті 12).
– щорічні основні відпустки військовослужбовців (крім строкової служби);
– канікулярні відпустки курсантів ВВНЗ;
– відпустки військовослужбовцям стркоової служби;
– відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.
Надання військовослужбовцям щорічних основних відпусток здійснюється за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.
– відпустки військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами;
– відпустки військовослужбовцям-жінкам для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
– відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії.
Зауважуємо, що статус інваліда війни має бути визначений відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Щодо надання додаткової відпустки учасникам бойових дій, які проходять військову службу.
Статтею 1-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі – Закон) передбачено, що у зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Пункт 17 статті 10-1 Закону визначає, що в особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються відпустки:
Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин військовослужбовцям надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів.
При цьому, кількість зазначених вище відпусток, які можуть бути надані військовослужбовцю протягом календарного року, законодавством не визначено.
Водночас, виходячи з аналізу правових норм Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів звертаємо увагу, що командир (начальник) вповноважений законом одноосібно приймати рішення в межах компетенції.
При цьому, прийняті командиром (начальником) рішення мають бути обґрунтованими, тобто прийнятими з урахуванням усіх обставин, що мають значення, прийнятими у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, спрямованими на чітке виконання та неухильне дотримання вимог законодавства України.
Поряд з цим, надання інших видів відпусток військовослужбовцям в особливий період припиняється, за виключенням:
Ураховуючи вищевикладене, в особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію надання додаткової відпустки учасникам бойових дій тривалістю 14 календарних днів на рік припиняється.
Щодо надання додаткової відпустки працівникам, які отримали посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни.
Відповідно до названих на початку статті законів додаткова відпустка учасникам бойових дій та інвалідам війни, які працюють на підприємстві, установі, організації будь-якої форми власності, за їх бажанням в обов’язковому порядку надається відпустка із збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів. Право на таку відпустку мають особови кожного року.
Слід пам’ятати, що тривалість зазначеної вище додаткової відпустки не залежить від стажу роботи та надається у разі підтвердження відповідного статусу. Також така відпустка надається в обов’язковому порядку, тому відмовити працівнику в її наданні роботодавець не може.
Підставою для надання додаткової відпустки учасникам бойових дій чи інваліду війни є посвідчення інваліда війни або учасника бойових дій, копію якого необхідно додати до заяви працівника про надання зазначеного виду відпустки.
Крім того, роботодавці мають включати додаткову відпустку учасників бойових дій до графіка відпусток на відповідний календарний рік.
Разом з тим, звертаємо Вашу увагу, що додаткова відпустка не переноситься (не подовжується) на дні тимчасової непрацездатності працівника чи святкові і неробочі дні, що припали на її період. Не використана у поточному році додаткова відпустка учасникам бойових дій на наступний рік не переноситься.
Враховуючи викладене вище, право на додаткову відпустку учасникам бойових дій працівник може реалізувати протягом календарного року. Конкретний період та черговість її надання визначаються за погодженням між працівником і роботодавцем.
Немає коментарів:
Дописати коментар